tel. 514 010 123

Pomoc drogowa 24/h Wola tel. 514 010 123

Tanio

Wynajęcie lawety, zwłaszcza w niedzielne wolne popołudnie, nieraz graniczy z cudem. Szybszym i tańszym sposobem jest odholowanie pojazdu.

Jeśli już znajdziemy kogoś, kto pomoże nam w holowaniu, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Kodeks Drogowy zezwala na holowanie pojazdu, jednak należy spełnić kilkanaście warunków.

Pierwszy istotny warunek określa miejsce holowania. Pod żadnym pozorem nie wolno holować pojazdu na autostradzie. Również samochód pozbawiony sprawnego układu kierowniczego lub hamulcowego nie może być holowany.

Oczywistym wydaje się być fakt, że holować może osoba, która posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Jeśli chodzi o praktyczną stronę holowania, kluczową rolę odgrywa tutaj linka holownicza oznakowana żółtymi i czerwonymi chorągiewkami. Co do odległości pomiędzy pojazdami, należy zachować maksymalnie 3 metry odstępu przy połączeniu sztywnym i od 4 do 6 metrów w przypadku połączenia luźnego.

Holujący poruszający się w obszarze zabudowanym nie może przekraczać 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym, maksymalna prędkość wynosi 60 km/h. Każdy pojazd powinien mieć zamontowany z tyłu po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo, kierowca holujący zobowiązany jest do włączenia świateł mijania.

Nie ma przepisów, które określałyby czy w pojeździe holowanym mogą znajdować się pasażerowie. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas manewru holowania, taka sytuacja oczywiście nie jest wskazana. Jednak pozostawienie pasażerów na uboczu, z dala od domu, byłoby zachowaniem co najmniej niestosownym.

laweta Wola

Holowanie Wola